Gowin: na temat nauk humanistycznych narosło wiele mitów

– To nieprawda, że współczesny rynek pracy potrzebuje jedynie wąsko wyspecjalizowanych fachowców. Równie potrzebni są ci, którzy dysponują szerokimi kompetencjami ogólnymi i rozumieją kontekst kulturowy. To wielka szansa, stojąca przed naukami humanistycznymi i społecznymi – powiedział w Toruniu wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji programowej dotyczącej humanistyki.

Konferencja pt. „Rozwój humanistyki. Co i jak zmieniać w naukach społecznych i humanistycznych w Polsce?” jest drugim spotkaniem w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki. Pierwsze odbyło się miesiąc temu w Rzeszowie i dotyczyło problematyki umiędzynarodowienia polskiej nauki.

Jarosław Gowin zaznaczył, że nie przez przypadek na samym początku rozważań kongresowych poruszany jest problem humanistyki. – Wszyscy tu obecni mamy chyba świadomość, że ucieczka od tego obszaru nauki i dbania o dziedzictwo narodowe to ucieczka donikąd.

Minister nauki podkreślał rolę wciąż niedocenianych kierunków humanistycznych i społecznych: – W Polsce panuje przekonanie, że nauki humanistyczne i społeczne nie mają praktycznego i rynkowego zastosowania. ELA, czyli ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwenta, które ministerstwo uruchomiło wiosną tego roku, zadaje kłam tym stwierdzeniom. System powstał na Uniwersytecie Warszawskim w środowisku socjologów i jest najprecyzyjniejszym systemem tego typu w Europie. To doskonały przykład innowacji społecznej.

–  Innowacyjności nie byłoby bez poznania i zrozumienia wartości społecznych. Innowacje mają aspekt technologiczny, a technologia praktyczny – służy poprawie jakości życia. Trzeba jednak pamiętać, że istota innowacji jest społeczna – stwierdził wicepremier.

Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że niezależnie od całkiem praktycznej strony humanistyki, ma ona fundamentalne znaczenie dla człowieka. – Studia filozoficzne, historyczne, literaturoznawcze, z zakresu lingwistyki są niezbędne do budowania i przekraczania tożsamości. One motywują do szukania prawdy i uczą szacunku dla odmienności – powiedział Gowin.

Więcej: www.nauka.gov.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *